Sordély (Miliaria calandra)
Elterjedés: Afrika északnyugati részétõl, Nyugat- és Közép-Európán át a Skandináv-félsziget déli partvidékéig és Ázsiának Törökországot, Iránt magába foglaló területén költ. Hazánkban ingadozó számban, de általánosan elterjedt. Elsõsorban sík vidéki faj, kisebb számban azonban domb- és hegyvidékeink szélsõ nyitott lejtõin, mintegy 400 m-es tengerszint feletti magasságig megtalálható.
Fészkelõhely: Mindenkor nyílt, fákkal és bokrokkal tarkított területeken mezõgazdasági kultúrákban (gabona- és lucernatáblákon), legelõk, utak és vasutak környékén (töltésoldalakban, árokpartokon), füves hegyoldalakon költ. Ritkán kopár lejtõkön tarvágások helyén is megtelepedhet. Elõfordult már, hogy forgalmas vasúti pályától mindössze 3-4 m-re rakta fészkét.
Költési idõ: Évente kétszer költ. Az elsõ költés április második felében kezdõdik, a második júniusra esik.
Fészkelés: Fészkét talajmélyedésbe a sûrû fû, pillangós kultúrák takarásába, olykor bokrok alá jól elrejtve építi a tojó. Ritkán elõfordulhat a földtõl 30-40 cm-es magasságban rakott fészek is. Ismert olyan eset is, amikor 17-20 tojó viszonylag kis helyen "telepet" alkotva, egymáshoz közel költött. A fészek külsõ része durvább fû- és gyökérszálakból készült, belsejét állati szõrökkel és tollakkal gondosan béleli. A tojások száma általában 4-5 (6), néha azonban csak 2-3. A kisebb fészekalj fõleg a második költéskor található. E faj esetében is ismert a többnejûség. A tojások kiköltése, ami átlag 12 napig tart, továbbá a fiókaneveléssel járó összes feladat a tojóra hárul. A fiókák 10-12 nap múlva hagyják el a fészket.
Táplálkozás: Fiókáit rovarokkal, tücskökkel, pókokkal táplálja. Nyáron részben az öregek is rovarevõk. Máskor fõleg különféle gyomok, gabonafélék (búza, zab), és más gazdasági növények (köles, fénymag, mák) magvai alkotják táplálékát. Zöld növényi részeket (tyúkhúr, fiatal gabona) is tépnek.
Állománynagyság: Fészkelésre alkalmas helyeken ma még több párral is találkozha-tunk. Egyes helyekrõl azonban napjainkra teljesen eltûnt. Téli csapatai is jóval kisebb létszámúak. Megfogyatkozását már a 20-as, 30-as évekbõl jelezték. Jelenleg 10 x 10 km-es területen kedvezõ körülmények között átlagosan 4-5 költõ párral számolhatunk.
Vonulás: Magyarországon állandó. Télen csapatokba verõdve kóborolnak a mezõkön. A lakott helyek közelébe is bemerészkednek. Keményebb teleken egy részük délebbre húzódik.
Védelem: Minthogy fõleg a mezõgazdasági mûvelés alatt álló területeken él, így fészekaljai gyakran áldozatul esnek pl. a kaszálásoknak. További veszélyt jelent számukra az egyre nagyobb méreteket öltõ kemizálás.
Magyarországon védett!
Eszmei érték: 10 000 Ft
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése